Antika Nedir ?

Antika Nedir ?

Antika Nedir ? Bu zamanlarda Osmanlı figürleri ve eşyaları çok ilgi çekmekte. Ceviz ağacı sehpalar, Osmanlı tabloları, oyma koltuklar sezon dönemindeyiz. Eski eşya ve antikanın birbirinden farklı kavramlar olduğunu biliyoruz. Eski eşya olarak dillendirdiğimiz, göz önüne gelen sadece ikinci el gibi hissedilen eşyalar artık eşi benzeri üretilmeyen ve yapanı kullananı belli olmayan fakat tarihi içtenliği ile süslenen ürünler olmaktadır. Antika çok başka bir sevdadır , şefkat ister.

ANTİKALAR, günümüzde maddi değer taşıyan eski eşya olarak bilinmektedir. Bu eski eşya en az yüz yaşında olmalıdır. Yoksa bir antika değil sadece eski eşya olur. Bir eşyanın antika olması için yaşlı olmasının yanı sıra çok az bulunur özellikte olması da gerekir. Bu nedenle her eski eşya antika sayılmaz. Antikalar herhangi bir ünlü kişiye ya da belirli bir tarihsel döneme ait olabilir. Fakat iyi ve güzel bir şekilde korunmuş eşyalarda zamanla antika değeri kazanabilmektedir. Bu bahsettiklerim resim veya heykel gibi sanat yapıtları, mobilya ya da kap kacak gibi ev eşyaları olabilir. Bazı insanlar sadece güzel buldukları için, bazıları ise sonradan değerleneceğini düşündükleri için birçok  koleksiyon oluşturmaktadırlar. Aradan uzun bir süre geçtikten sonra  yaptık

Antika Nedir ? Neler Antika Sayılır

ANTİKALAR , yapıldıkları yere ve zamana göre sınıflandırılabilirler. Herhangi bir eşyanın antika sayılabilmesi için yapıldığı yerin ve zamanın kanıtlanması gerekmektedir. Çoğu eşyanın hangi fabrikada yapılmış olduğunu ya da hangi ustanın elinden geçmiş olduğunu belirten bir işaret bulunmaktadır ve bu durumda eşyanın antikalığı kuşku götürmemektedir. Üzerinde hiç bir şekilde işaret bulunmayan antikaların nerede ve ne zaman yapıldığını ise, uzmanlar malzemelerine, modellerine, renklerine ve yapılışındaki ustalığa bakarak anlayabilmektedirler.

Antika Nedir ? Belli bir üretim olmadığından dolayı ve eşyaların da eşi benzeri pek bulunmadığından fiyatlarda sürekli değişiklik olabilmektedir. Hiçbir antikacı eşyanın standart fiyatı yoktur. Bir eşya ne kadar nadir ve eskiyse ona göre fiyat değişikliği  olmaktadır. 

SATMAK İSTEDİĞİNİZ ANTİKALAR İÇİN ULAŞINIZ  0534 545 83 25

Antika Eşyalarınızı Evinizden Nakit Olarak Alıyoruz 0541 124 54 50